دسته‌بندی نشده

سوغاتی و صنایع دستی انزلی

در معرفی بندرانزلی باید گفت این شهر نیز به مانند دیگر نقاط شمال ایران، صنایع دستی متنوعی دارد. صنایع دستی این نقطه از ایران با طبیعت شهر گره خورده است. بسیاری از این صنایع توسط مردم برای زندگی عادی ساخته می‌شد و امروزه به دلیل زیبایی و کاربردی بودن به سوغاتی از بندر انزلی نیز تبدیل شده است. همچنین با رزرو و اجاره سوئیت یا ویلا در انزلی می‌توانید در سفرتان به بازارهای محلی رفته و سوغات و صنایع دستی انزلی را تهیه کنید.

گلیم بندر انزلی

قلابدوزی

می‌توان پیشینه قلابدوزی را به چندین قرن قبل از میلاد مسیح نسبت داد. قلابدوزی یکی از قدیمی‌ترین انواع رودوزی‌های سنتی ایران نیز به شمار می‌رود. قلابدوزی در این منطقه به عنوان رشتی‌دوزی و گلبنددوزی نیز شناخته می‌شود. برای تولید محصولات این هنر اصیل از پارچه ماهوت در رنگ‌های متنوع و نخ ابریشم استفاده می‌شود. زنان بندر انزلی با ابزار ساده قلاب و با دستان هنرمند خود به خلق آثاری چشم نواز و زیبا می‌پردازند. شما می‌توانید انواع پارچه‌های قلابدوزی شده را در بازارهای هفتگی و محلی بندر انزلی بیابید.

رشتی بافی انزلی

صنایع مستظرفه چوبی

در این منطقه به دلیل وجود شرایط خاص اقلیمی و البته مناطق وسیع جنگلی و جلگه دارای انواع مختلف درختان جنگلی است. چوب این درختان همواره به دلایل مختلفی برای ساخت ظروف مصرفی استفاده می‌شد. همین امر سبب شده تا تولید صنایع چوبی از جمله مهم‌ترین صنایع دستی بندر انزلی به شمار برود. هر چند تولید صنایع چوبی در سراسر استان گیلان در حجم بالا و متنوع رایج است، اما عمده‌ترین مراکز تولید صنایع چوبی در این استان، شهر رشت و بندر انزلی به شمار می‌روند. از پر طرفدار‌ترین وسایل چوبی این منطقه می‌توان به کاسه، قاشق، ملاقه، بشقاب و… اشاره کرد.

صنایع چوبی انزلی

بولاکی

ریشه ساخت این نوع صندوق‌های مخصوص به کشور روسیه بر می‌گردد. اما به مرور زمان تولید آن در بندر انزلی رواج یافته است. در حال حاضر ساخت بولاکی در اندازه‌های مختلف به وسیله چوب نراد در این منطقه رواج دارد. سطح این صندوق‌ها به وسیله فلز و گل میخ‌ها تزیین می‌شوند. بولاکی در سفر به بندر انزلی می‌تواند یکی از جذابت‌ترین سوغات بندر انزلی برای شما باشد.

صنایع دستی بندر انزلی

مروار بافی

یکی از کاربردترین و مهم‌ترین صنایع دستی بندر انزلی، مروار بافی است. در مروار بافی از نوعی ترکه استفاده می‌گردد. مروار اشاره به اسم درخت نوعی بید دارد که چوب آن نرم و انعطاف‌پذیر است. در بندر انزلی و سایر نقاط استان گیلان کارگاه تولیدی متعددی برای تهیه بافت انواع وسایل مصرفی و تزیینی به وسیله مروار بافی مشغول به فعالیت هستند. یکی از ارزشمند‌ترین سوغات بندر انزلی نیز محصولات تولید شده به وسیله مروار بافی است.

مروار بافی انزلی

چادر شب بافی

بیشتر صنایع دستی بندر انزلی همانند سایر صنایع دستی کشور برای استفاده در زندگی روزمره تولید می‌شدند. البته به مرور زمان و با گسترش شهرنشینی بیشتر این صنایع برای تزئینات و گاهی نمایش در موزه‌ها تولید شده‌اند. چادر شب‌بافی در بخش وسیعی از استان گیلان تولید می‌شود. در گذشته به وسیله نخ ابریشم و برای جهیزیه دختران چادر شب‌بافی رایج بوده است. اما با گذشت زمان استفاده از نخ مصنوعی ابریشم، پشم و الیاف مصنوعی برای چادر شب‌بافی نیز رایج شد. استفاده از این دسته از نخ‌ها به خاطر تنوع در رنگ و نقش برای مردم مقرون به‌صرفه‌تر است. البته گذشت زمان باعث شده است تا چادر شب بافی در مسیر فراموشی قرار گیرد.

چادرشب بافی انزلی

حصیر بافی

حصیر بافی را می‌توان جز یکی از صنایع دستی و خانگی بسیار رایج و حتی به نوعی معرف بندر انزلی و هنر مردمان آن دانست. حصیر بافی در سراسر استان گیلان رواج دارد. مردم خوش ذوق این منطقه با استفاده از لی یا سوف که در حاشیه مرداب‌ها و آبگیر‌ها به صورت خودرو می‌رویند به ساخت حصیر می‌پردازند. در فصل‌های که کشاورزی در این منطقه انجام نمی‌گیرد، حصیر بافی به عنوان فعالیت غالب مردم رواج دارد. شما می‌توانید برای خرید فرآورده‌های حصیری با تنوع و گوناگونی شکل به بازارهای هفتگی و محلی بندر انزلی مراجعه کنید. محصولات حصیری یکی از ویزه‌ترین سوغات بندر انزلی به شمار می‌رود.

حصیربافی انزلی

گلیم بافی

می‌توان گفت گلیم بافی در اصل متعلق به مردم چین است، اما با ورود به کشور ایران هنر دوستان ایرانی با توجه به قریحه و ذوق خود در آن تغییرات قابل توجه‌ای ایجاد کردند. در حال حاضر گلیم‌ها، یکی از زیر اندازهای سنتی کشور به شمار می‌روند و در موزه‌های ملی کشور می‌توان گلیم‌ها با قدمت تاریخی چشم گیر را یافت. استان گیلان دارای مقام اول کشوری در صنعت گلیم بافی است. گلیم‌های تولید شده در شهر‌های مختلف گیلان از جمله بندر انزلی به دلیل ویژگی‌های خاص آن دارای زیبایی منحصر به فردی است و از بازار پر رونقی برای صادرات آن به کشور‌های خارجی نیز برخوردار است. گلیم‌های بافت شده در این منطقه را می‌توان به عنوان یکی از زیباترین سوغاتی بندر انزلی خریداری کرد.

گلیم انزلی

پوشاک سنتی

پوشاک سنتی مردم شهر شمالی از جمله بندر انزلی به دلیل تنوع در رنگ و طرح آن‌ها همیشه مورد توجه گردشگران بوده است.  لباس‌های مردم شهرهای مختلف گیلان از آداب و سنن ویژه‌ای برخوردار هستند. زنان این منطقه برای تولید لباس‌های خود از پارچه‌های الوان استفاده می‌کنند. برای تزئین این پوشاک از نواردوزی، تکه‌دوزی و سکه‌دوزی استفاده می‌شود. همچنین برای تهیه تن‌پوش مخصوص دامداران و چوپانان و جنگل نشینان این منطقه از پارچه‌های نمد مالی شده استفاده می‌شود. یکی از جذابیت لباس‌های این منطقه به دلیل مهارت زنان هنر دوست بندر انزلی در بافتن روسری‌های ابریشمی، جوراب پشمی و ابریشمی با طرح و نقش‌های سنتی جالب است که از رنگ‌های زنده شادی برخوردار هستند.

نمد مالی

نمد مالی به تولید برخی از انواع تولیدات ساخته و بافته شده از پشم گفته می‌شود. نمد مالی در سراسر استان گیلان رواج دارد. یکی از خصوصیات تولیدات نمدی در بندر انزلی زیبایی، ظرافت، استحکام و مرغوبیت بسیار خوب آن‌ها است. البته تولیدات نمدی به دلیل خاصیت ضد رطوبتی خود در گذشته بیشتر مورد توجه بودند ولی امروزه با محصولات مصنوعی جایگزین شد.

نمدمالی انزلی

تولیدات دستبافت پشمی

پشم تولید شده از دام‌های بندر انزلی طی مراحل به صورت‌های مختلف و برای امور متعددی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بخشی از پشم تولیدی در این ناحیه به وسیله دستگاه‌های کوچک دستی ریسیده می‌شوند. بعد از ریسیده شدن یا با رنگ اصلی خود یا به صورت رنگ‌رزی شده برای استفاده در انواع دستبافت‌های پشمی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

جوراب پشمی سوغات انزلی

زنان مناطق کوهستانی و سردسیر بندرانزلی از این نخ برای تولید تن‌پوش گرم و زمستانی استفاده می‌کنند و آن‌ها به وسیله ابزار ساده بافندگی، به تولید محصولاتی مانند دستکش، جوراب، شال‌گردن، بلوز و غیره با نقوش سنتی و زیبا می‌پردازند. جالب است بدانید که صنعت نساجی شالبافی را می‌توان به عنوان یکی از صنایع پر قدمت و ارزشمند استان گیلان نام برد. زنان این منطقه به وسیله الیاف پشمی ریسیده شده به بافتن پارچه‌های ضخیم زمستانی می‌پردارند. شما می‌توانید این تولیدات را در بازار‌های هفتگی و محلی بندر انزلی بیابید و به عنوان سوغات بندر انزلی برای عزیزان خود خریداری کنید.

سفالگری و سرامیک‌سازی

هنر سفالگری را می‌توان از انتزاعی‌ترین هنر‌های جهان دانست. به باور بسیاری از محققان و باستان‌شناسان مهد هنر سفال‌گری جهان، کشور ایران است. ظروف سفالی در واقع جز از اولین ظروف مورد استفاده بشر بوده و به مرور زمان این هنر زیبا گسترش و به اوج خود رسیده است. محصولات سفالگری و سرامیک‌سازی را می‌توان در سراسر استان گیلان از جمله رودسر، لنگرود، بندر انزلی، لاهیجان، سیاهکل، رشت، صومعه سرا، تالش، آستارا و غیره یافت. در این منطقه تولیدات سفالی از تنوع بسیاری برخوردار است. در بندر انزلی استفاده از ظروف سفالی در میان مردم جایگاه ویژه دارد.

سفال گری انزلی

بامبو بافی

بامبو به نوعی نی خیزران گفته می‌شود که در زمین‌های مردابی و پرآب می‌رویند. قدمت بامبو‌بافی در این منطقه را همزمان با تولید چای در بندرانزلی دانست. به دلیل ویژگی منحصربه‌فرد بامبو از جمله خاصیت ارتجاعی و شکل‌پذیری آن، از بامبو برای تولید و بافتن محصولات متنوعی استفاده می‌شود.

بامبو بافی

چاروق و چموش دوزی

دامداری در این منطقه همیشه از اهمیت ویژه در ارتفاعات و مناطق کوهستانی برخوردار بوده است. چاروق و چموش از جنس چرم طبیعی تولید می‌شوند. نکته جالب اینکه ساخت چاروق و چموش‌دوزی بدون استفاده از میخ و چسب است و در این هنر صرفا از دوخت استفاده می‌شود. این نکات باعث می‌شود که چاروق یکی از زیباترین و منحصربه‌فردترین سوغاتی‌های بندر انزلی محسوب شود.

چاروق دوزی انزلی

سوغات خوشمزه بندر انزلی

یکی از خصوصیات شهر شمالی از جمله بندر انزلی وجود شیرینی‌های خوشمزه محلی است. شیرینی‌های محلی در جشن‌ها و مراسم‌های مذهبی پخته و مصرف می‌شود. بسیاری از گردشگران بندر انزلی انواع شیرینی خوشمزه سنتی آن را به عنوان سوغاتی بندر انزلی تهیه می‌کنند. از دیگر سوغاتی‌های خوشمزه بندر انزلی می‌توان به رشته خشکار، باقلوای یاس، حلوای به، شیرینی آگرده، پنیر سیاه مزگی، نان محلی تمیجان گیلان، گل پالوده، دوشاب بج، نان خلفه (کشتا)، کلوچه مخصوص این منطقه و کوکی اشاره کرد.

نان محلی انزلی

محصولات کشاورزی بندر انزلی

به دلیل آب و هوا این منطقه، ماهی و محصولات کشاورزی از مهم‌ترین سوغاتی‌های بندر انزلی محسوب می‌شوند. از جمله مهم‌ترین محصولات کشاورزی که گردشگران این منطقه خواهان خرید آن هستند، می‌توان به چای، بادام زمینی، برنج، ازگیل و زیتون اشاره کرد. همچنین دربازار‌های هفتگی این منطقه می‌توانید انواع ماهی‌های تازه را خریداری کنید.

محصولات کشاورزی انزلی

مراکز اصلی تهیه سوغات بندر انزلی

برای خرید سوغاتی‌ها و صنایع دستی بندرانزلی می‌توانید به سراغ بازارهای محلی شهر بروید. یکی از این بازارها، شنبه بازار انزلی است. در شنبه بازار می‌توانید محصولات کشاورزی، ماهی و صنایع دستی مهم انزلی را تهیه و خریداری کنید. شنبه بازار انزلی یکی از قدیمی‌ترین بازارهای محلی شمال ایران محسوب می‌شود. برای سفر به انزلی و لذت خرید سوغاتی‌ها می‌توانید پیش از سفر اجاره ویلا و سوئیت در بندرانزلی را قطعی کنید تا در سفر با مشکل اقامت مواجه نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *